~ Człowieka zbędnego notatki z podziemia ~
Blog > Komentarze do wpisu
26. Cytat

  

Nocna jazda pociągiem. Ciemność. Światła w oddali. Skąd? Po co? Pustka wokół. Coś odpycha od tej czeluści za oknem i przyciąga jednocześnie.

Przyciąga. Wciąga. Woła.

Chciałbym się rozpuścić w tym pseudopejzażu. Rozpłynąć się.

Przypomina mi się fragment z Błoka:

  

                    Dawny sen. Zza mgieł zasłony

                    Biegną świateł – gdzie? – promienie.

                    Tam – to wody czarnej mżenie,

                    Tam – na zawsze zapomnienie

                                                  [przeł. S. Pollak].

  

I znowu nie umiem niczego powiedzieć od siebie.

Nie ma we mnie autentyczności. Oryginalności. Jestem wielkim cytatem z zapomnianych książek.

  

wtorek, 10 stycznia 2006, alexanderson
Błok_Aleksander
Komentarze
2006/01/11 15:58:38
Nie stworzymy nigdy nic nowego. We współczesnej sztuce nie istnieje coś takiego jak "nowatorstwo". Wszystko jest pewnego rodzaju kolażem słów, które wcześniej przeczytaliśmy. To czas wielkiego powtarzania, jak powiedział Konwicki. Cokolwiek, co byśmy nie wymyślili to już ktoś powiedział. "Każdy wiersz jest współwierszem" (Bloom), "Wszystkie wiersze zostały już napisane" (Różewicz). Urodziliśmy się zbyt późno.
-
2006/01/12 00:50:20
Nieprawda - każdy z nas tworzy coś nowego. Łączy słowa (albo barwy lub dźwięki) tak, jak nikt wcześniej i nikt później. Gdyby zdarzyło się tak, że Alexanderson nie zaistniałby - nikt nigdy nie napisałby takiej notki. Gdyby nie zaistniał Summa_summarum, nikt nigdy nie napisałby takiego komentarza jak powyższy. Gdyby nie zaistniała Quaero - nikt nigdy nie napisałby takiego komentarza jak ten. ;)
-
2006/01/12 23:46:50
Oczywiście, że to, co napisałaś jest w pewnym sensie czymś niepowtarzalnym, ale z pewnością nie jedynym w swoim rodzaju. Nie jest to coś nowego. Gdzieś poznałaś wzór i teraz go powielasz, kopiujesz, pomnażasz. Łączymy słowa tak jak każdy wcześniej i wszyscy po nas. Tak myślę ja.
-
Gość: Aniyah, *.ipowerweb.com
2006/06/17 07:28:05
-
2006/06/30 20:27:54
jak myślicie czy istnieje kod który każdy człowiek ma w sobie by podobnie myśleć i kopiować zaistnałe już sytuacje, teksty, pejzaże życiowe? To chyba jest genetyka, nikt nie może sie od tego uwolnić.