~ Człowieka zbędnego notatki z podziemia ~
Blog > Komentarze do wpisu
121. Raport o IV RP (3)

  

3. Powoływanie ludzi kompetentnych i walka z „kolesiostwem”.

  

Tyle intencje. Tymczasem od miesięcy instytucje centralne i rady nadzorcze spółek Skarbu Państwa „czyszczone” są dla „miernych, biernych, ale wiernych”, „rzucanych na dany odcinek” z klucza partyjnego; przybrało to formy bardziej masowe i bezwstydne, niż w czasach rządów AWS-u i drugich rządów SLD. Upolityczniona została KRRiT, a szczególnie jaskrawym przykładem są rady nadzorcze rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, do których wchodzą „krewni i znajomi królika”, w większości (sami to przyznają) bez wcześniejszych kontaktów z rynkiem mediów. Niemal wszyscy natomiast związani są z PiS, Samoobroną, LPR-em i (!) Młodzieżą Wszechpolską.

Andrzej Lepper, awanturnik organizujący blokady na drogach i człowiek z kilkoma wyrokami sądowymi, został ministrem rolnictwa; na szereg stanowisk dostają się działacze z Samoobrony, do której to partii w szczególny sposób lgną ludzie pozostający w konflikcie z prawem – Danuta Hojarska (sfałszowanie więziennej przepustki i przywłaszczenie maszyn rolniczych kupionych z kredytu), Ryszard Bonda (przywłaszczenie 27 tys. ton zboża o wartości 11 mln zł w tzw. „aferze zbożowej”), Bolesław Borysiuk (doradca niesławnej spółki Art-B, oskarżany przez media także o powiązania z nieprawidłowościami w przemyśle zbrojeniowym), Krzysztof Rutkowski (pranie brudnych pieniędzy, powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych w zamian za korzyści majątkowe, poświadczanie nieprawdy), Janusz Wójcik (prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym), Bogdan Golik (domniemany gwałt na prostytutce w Brukseli), Stanisław Łyżwiński (udaremnianie komorniczej egzekucji należących do niego trzech pojazdów), Renata Beger (sfałszowanie wyborczych list poparcia przez własnoręczne dopisanie wielu nazwisk lub zlecenie tego innej osobie), – braki zaś w wykształceniu nadrabiający na „przyspieszonych kursach”. Absolwentka moskiewskiej Wyższej Szkoły Magii, Genowefa Wiśniowska, została wicemarszałkiem Sejmu. Powołany z ramienia Samoobrony na stanowisko ministra budownictwa Antoni Jaszczak miał być co prawda (jeszcze kilka godzin przed nominacją) ministrem gospodarki morskiej (bo – jak sam mówił – z okna mieszkania w Sopocie ma widok na statki w Zatoce Gdańskiej), ale na nowym urzędzie też sobie poradzi (bo – jak sam mówił – po drugiej stronie mieszkania ma widok na budujące się osiedle). Warto przypomnieć, że od momentu powstania PiS z braćmi Kaczyńskimi na czele był zaciekłym krytykiem działań Samoobrony jako zaplecza SLD i ugrupowania kryminogennego, i wykluczał jakąkolwiek możliwość zawarcia koalicji z tym ugrupowaniem, np.:

„My w kolejnej kompromitacji i w otwieraniu Samoobronie drogi do władzy w Polsce uczestniczyć nie będziemy, bo proszę zauważyć, że kolejne takie rządy w Polsce jak te, które mamy obecnie, albo te, które były w poprzedniej kadencji i mamy do czynienia z Samoobroną przy władzy, i naprawdę z nieszczęściem dla naszego kraju” (Jarosław Kaczyński dla radiowej „Trójki”, 16 lutego 2004).

To samo dotyczyło ewentualnego powołania Leppera na wicemarszałka Sejmu, co jednak po wyborach także głosami PiS-u nastąpiło.

Ponadto: redagujący przed laty neonazistowski „Front” oraz pisujący do faszyzującego „Szczerbca” Piotr Farfał został wiceprezesem TVP, a prezentujący skrajne poglądy polityczne i stanowisko antyeuropejskie Roman Giertych został ministrem edukacji (podczas gdy młodzież jest najbardziej otwartą na świat i proeuropejską częścią społeczeństwa polskiego), co wywołało masowe protesty uczniów i środowisk nauczycielskich (które w odpowiedzi Giertych oskarżył o reprezentowanie lobby homoseksualnego i narkotykowego). 6 czerwca 2006 odwołał on dyrektora Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Mirosława Sielatyckiego, za domniemaną promocję „dewiacji” (czyli homoseksualizmu) w szkołach poprzez rozpowszechnianie podręcznika pt. „Kompas. Edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą” (oficjalnej publikacji Rady Europy). Szczególnie szkodliwym elementem działalności Giertycha na tym stanowisku była tzw. „amnestia maturalna”, wedle której ci, co w 2006 i 2005 nie zdali egzaminu dojrzałości, jednak go zdali. Małżonka ministra gospodarki morskiej, Rafała Wiecheckiego z LPR-u (do niedawna wysokiego działacza Młodzieży Wszechpolskiej), została wysunięta przez MEN jako kandydatka na dyrektora Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, co wywołało podejrzenia o kumoterstwo na szczeblu ministerialnym (minister Roman Giertych jest honorowym przewodniczącym Młodzieży Wszechpolskiej).

  

poniedziałek, 21 sierpnia 2006, alexanderson
Komentarze
2006/08/21 12:36:37
Bez komentarza!!!
Wszystko powiedziałeś!
Howgh.
-
2006/08/21 12:41:55
dodam tylko, zupełnie bez związku, że przed laty (no bardzo wielu) wiozłem do Francji plakaty teatru Laboratorium do spektaklu o takim tytule, jak ten blog. Były to skromne drzeworyty, rozchwytywane przez sympatycznych ślimakojadów. Nie napisałem żabojadów, bo żabie udka były za drogie, ale ślimakami (może nawet polskimi?) objadałem się z wielkim apetytem...