~ Człowieka zbędnego notatki z podziemia ~
Blog > Komentarze do wpisu
236. Życie - instrukcja obsługi

   

               „Twoja nieszczęśliwa i głupia młodość. 

               (…)

               Nie było nikogo, kto by przy tobie stanął i powiedział:

   

               – Jesteś ładnym chłopcem,

               Jesteś silny i zdrów,

               Twoje nieszczęścia są urojone”

                                   [Czesław Miłosz, Młodość]

  

Nie miałem instrukcji obsługi życia. A może nieuważnie czytałem podręcznik? W każdym razie życie nie uwzględnia możliwości poprawki. Każdego dnia ten egzamin oblewam. Tylko ten jeden – najważniejszy.

Że też każdemu to się tak po prostu udaje – a mnie nie.

  

niedziela, 10 czerwca 2007, alexanderson
Miłosz_Czesław
Komentarze
2007/06/11 02:13:16
Każdemu się udaje? Komu się udaje? Przeceniasz innych... Wszyscy brniemy na ślepo.
(Nie do cofnięcia słowa i odruchy, / nie doliczone gwiazdy, / charakter jak płaszcz w biegu dopinany - / oto żałosne skutki... (...)
I jeszcze:
Złudna jest myśl, że to tylko pobieżny egzamin / składany w prowizorycznym pomieszczeniu. Nie. / Stoję wśród dekoracji i widzę, jak są solidne. / Uderza mnie precyzja wszelkich rekwizytów. / Aparatura obrotowa działa od długiej już chwili. / Pozapalane zostały najdalsze nawet mgławice, / Och, nie mam wątpliwości, że to premiera / I cokolwiek uczynię, / zamieni się zawsze w to, co uczyniłam.)
-
2007/06/11 16:08:02
Wszyscy brną na ślepo, ale jakoś po drodze zawierają znajomości, przyjaźnie, mają gdzie i z kim wyjść z domu, bawią się, tworzą związki - jeden, drugi, dziesiąty, - zakładają rodziny, zdobywają pracę, zarabiają pieniądze... To im się udaje - życie samo w sobie.
-
2007/06/11 23:14:51
Za mało próbujesz, wychodzisz z założenia, że się nie uda, zamykasz się przed niespodziewanymi możliwościami. To się nazywa perseweracja.
-
2007/06/12 14:46:16
Prawie nikomu nie udaje się "tak po prostu" !!!
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/06/12 22:37:38
'życie nie uwzględnia możliwości poprawki'

A co to niby ma znaczyć ?!
Każdy kolejny dzień to szansa na poprawkę/poprawę.

A jeśli ci to poprawi humor - nie ty jeden tak się zaplątałeś /:-)/.
-
2007/06/13 22:29:52
To znaczy tyle, że nie da się cofnąć czasu, zmienić podjętej decyzji, która przyniosła już określone skutki, że nie można przeżyć życia po raz drugi - lepiej, że nie da się wrócić do przeszłości. Że żałuję niemal wszystkiego, co wydarzyło się w moim życiu. Wszystko było "nie tak".
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/06/14 20:00:18
Ale gdyby wszystko było 'tak', pewnie nie czytałabym tego blogu, bo pewnie pisałby go jakiś inny, być może znacznie mniej ciekawy gość.

" Wszelkie 'to było' jest ułomkiem, zagadką, okrutnym przypadkiem, póki wola twórcza na to nie powie: 'lecz tak ja właśnie chciałam!' "
(Tako rzecze Zaratustra - O wyzwoleniu)
-
Gość: Eline, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/06/16 14:50:01
Chyba byłoby lepiej, gdybyś przyznał sam sobie prawo do błędu... Zaniechanie przez dążenie do perfekcji to zdecydowanie gorsza opcja. A skoro już tak zbieramy cytaty: "Nie był pewien, czy postępuje słusznie, ale był pewien, że postępuje tak, jak chce postępować" (Nieznośna lekkość bytu - M. Kundera)
-
2007/06/24 21:50:35
Nie mogę się pozbyć wrażenia, że sam kiedyś napisałem coś bardzo podobnego. To jest po prostu piękne. Dlaczego ja nie potrafię takich fragmentów wyłowić?