~ Człowieka zbędnego notatki z podziemia ~
Blog > Komentarze do wpisu
1060. Aimless...
  
Żadnych sensownych działań, od początku; bez sensu, bez ukierunkowania. Po nic – bez planu, marzeń, wyobrażeń, jak ma wyglądać owa przyszłość, jaką bym chciał, by była. Jałowe trwanie, bierne i samotne – nikt nigdy przy mnie, a i ja wciąż – nikim. Żadne kariery i kredyty, dzieci, dorobek, spełnienie albo rozwój. Emotional intelligence zerowa, poglądy nieukształtowane, ciało martwe. Lektury przypadkowe, zapomniane; pracy, co tak niezbędna, by tu przetrwać, nie ma… Sam sobie obojętny od tak dawna, że aż ciekawy, jaką się katastrofą wszystko skończy…

  

„(…) o zbyt wielu rzeczach myślę. Sieję rozmaite ziarno i żadne nie przynosi mi obfitych plonów. Moim przekleństwem są wielorakie zainteresowania i brak określonych, ukierunkowanych zdolności. Zajmuję się malarstwem i muzyką, literaturą klasyczną, średniowieczną i współczesną. Podfruwam tu i tam, ale w żadnym kierunku nie mogę rozwinąć skrzydeł.

– Ale to jednak szczęście mieć tak różnorakie upodobania, cieszyć się tyloma pięknymi rzeczami i móc po nie sięgać – mówiła Madzia w zamyśleniu. – Jednokierunkowe zdolności wydawały mi się zawsze czymś w rodzaju uczonej głupoty. (…).

– Różnorodność upodobań mogłaby dać mi szczęście, gdybym był jak inni mężczyźni – odparł gorzko Filip. – Mógłbym wówczas osiągnąć siłę i znaczenie dzięki zwykłej przeciętności, tak jak oni. Miałbym przynajmniej te poślednie satysfakcje, które pozwalają człowiekowi obywać się bez wielkich sukcesów. (…) Lecz nic nie sprawi, by życie warte było dla mnie bólu, jaki za nie płacę – nic prócz jakichś umiejętności, które wyniosą mnie ponad martwy poziom prowincjonalnego bytowania. Jest jeszcze jedna rzecz: namiętność może być równie wiele warta jak talent.

Madzia nie dosłyszała ostatniego zdania: walczyła z wrażeniem, że słowa Filipa znowu obudziły nurtujące ją dawniej niezadowolenie z życia”

      [George Eliot, Młyn nad Flossą. Przeł. A. Przedpełska-Trzeciakowska].

  

sobota, 28 stycznia 2012, alexanderson
Tagi: Eliot_George
Eliot_George