~ Człowieka zbędnego notatki z podziemia ~
Blog > Komentarze do wpisu
1193. Wystawa (VI) - Europa Jagellonica 1386-1572...

  

„Prezentowana w dwóch odsłonach, w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Zamku Królewskim w Warszawie, wystawa Europa Jagellonica 1386–1572. Sztuka i kultura w Europie Środkowej za panowania Jagiellonów to projekt o charakterze międzynarodowym, który realizuje idee wielokulturowości.

Polacy, Czesi i Niemcy połączyli swe wysiłki, by ukazać najważniejsze aspekty dotyczące zjawisk w kulturze i sztuce za czasów panowania dynastii Jagiellonów. Zakres chronologiczny ekspozycji wyznaczają dwa wydarzenia historyczne – koronacja Władysława Jagiełły w 1386 roku oraz śmierć w 1572 roku Zygmunta II Augusta, ostatniego męskiego potomka rodu. Dzięki przemyślanym układom politycznym Jagiellonowie uzyskali koronę Czech wraz ze Śląskiem (1471) oraz Węgier (1490), a powstała w następstwie tych faktów wspólnota państw – Europa Jagellonica – objęła swym zasięgiem olbrzymie terytoria o powierzchni ponad 2 mln km², sięgające od Bałtyku po Morza Czarne i Adriatyckie. Celem wystawy jest prezentacja – poprzez świadectwa artystyczne epoki – zagadnień o tematyce społecznej, gospodarczej, politycznej, artystycznej. (…)

Ekspozycja w Zamku poświęcona jest przede wszystkim historii dynastii oraz poszczególnych władców z domu Jagiellonów, osobistościom z ich otoczenia, a także zagadnieniom ceremoniału dworskiego.
W Muzeum natomiast prezentowany jest dorobek cywilizacyjny Europy Jagiellońskiej, ze szczególnym uwzględnieniem takich zjawisk, jak: bogactwo twórczości artystycznej i kultury umysłowej, wzorce religijności, społeczne przemiany sztuki”

       [ze strony internetowej Zamku Królewskiego i Muzeum Narodowego].

  

                  

  

      

  

                   

  

      

  

                  

  

      

  

                  

  

      

  

                

  

      

  

                  

  

niedziela, 25 listopada 2012, alexanderson
Warszawa,fotografie,religia
Komentarze
2012/11/30 12:47:13
Tak bardzo chciałam zobaczyć....niestety do Warszawy daleko:(
-
Gość: sob, *.ssp.dialog.net.pl
2012/11/30 21:20:09
Ta wystawa podzielona jest na dwie części - warszawską i krakowską. Być może tam masz bliżej.
-
2012/11/30 21:26:50
Wystawa rzeczywiście podzielona jest na 2 części, ale obie prezentowane są równocześnie w Warszawie - w Muzeum Narodowym i na Zamku Królewskim. Coś Ci się pomyliło z tym Krakowem... ;-)