~ Człowieka zbędnego notatki z podziemia ~

Wpisy z tagiem: Gautier_Theophile

czwartek, 29 stycznia 2015
1453. Przeoczenie...

  

„Może moje szczęście przeszło obok mnie i ja, ślepy, nie widziałem go; może głos mówił do mnie, a zgiełk moich burz nie pozwolił mi go dosłyszeć.

Może pokochało mnie tajemnie jakieś nieśmiałe serce, którego nie oceniłem lub które złamałem; może ja sam byłem czyimś ideałem, biegunem jakiejś udręczonej duszy, marzeniem nocy i myślą dnia. (…) Szedłem wznosząc ręce ku niebu, żądny chwytać gwiazdy, które mi się wymykały, i nie racząc uszczknąć stokrotki, która otwierała mi swoje złote serce wśród rosy i trawy. Popełniłem wielki błąd: żądałem od miłości czego innego niż miłości; tego, czego nie mogła dać. Zapomniałem, że Amor jest nagi, nie pojąłem znaczenia tego przedziwnego symbolu. Żądałem od niej sukien z brokatu, piór, diamentów, rozumu, wiedzy, poezji, piękności, młodości, potęgi – wszystkiego, co nie jest nią; miłość może ofiarować jedynie samą siebie, a kto z niej chce wydobyć coś innego, niegodzien jest, aby go kochano”

              [Théophile Gautier, Panna de Maupin. Przeł. T. Żeleński-Boy].

  

22:42, alexanderson , Miłość (?) / Seks (!)
Link
czwartek, 09 lipca 2009
643. Triangle - czyli O nieuniknionych porównaniach...

  

„Ty, ty nie jesteś tak szalony jak ja, ty jesteś szczęśliwy; dałeś się po prostu nieść życiu miast dręczyć się jego komponowaniem; brałeś rzeczy, jak ci szły w ręce. Nie szukałeś szczęścia i ono przyszło cię szukać; jesteś kochany, kochasz. Nie zazdroszczę ci, nie przypuszczaj tego, ale myśląc o twoim szczęściu czuję się mniej szczęśliwy, niżbym powinien, i powiadam sobie z westchnieniem, że byłbym rad kosztować podobnej słodyczy”

             [Théophile Gautier, Panna de Maupin. Przeł. T. Żeleński-Boy].

  

Archiwum
Tagi