~ Człowieka zbędnego notatki z podziemia ~

Wpisy z tagiem: Brink_Andre

czwartek, 26 lipca 2018
1696. Free-dom, czyli: Wolna chata (II)...

Od dziś sam w domu przez półtora tygodnia. A zatem: gorsze obiady i więcej negliżu w szczęśliwie upalne teraz dni. Czym innym miałaby się różnić samotność wakacyjnie upragniona od powszedniej?...

„Zdałem sobie sprawę, że znajomy świat otoczony jest przez krainę niepokojącej swobody. (…) Wiedziałem oczywiście, że istnieje wolność; po prostu z góry odrzuciłem możliwość korzystania z niej”

[André Brink, Ambasador. Przeł. T. Wyżyński].

23:30, alexanderson , Zbędność / Ja-inny
Link
czwartek, 05 kwietnia 2018
1680. Virtutes...

„Apostołowie mieli wiarę, nadzieję i miłość, by rozświetlić mroki nocy. Ja nie wierzę w wiarę i nie mam nadziei na nadzieję. Miłość to dla mnie terra incognita. (…) Poniosłem klęskę we wszystkim”

[André Brink, Ambasador. Przeł. T. Wyżyński].

22:42, alexanderson , Zbędność / Ja-inny
Link
niedziela, 22 lutego 2015
1458. Strong enough...

  

– Musisz być niewiarygodnie silnym człowiekiem, żeby to wszystko przez lat tyle wytrzymywać.

– Raczej nadzwyczaj słabym, skoro godzę się na ciągłe tkwienie w takim stanie…

  

„Najważniejszy był porządek, protokół, schemat: wszystko, co dawało poczucie bezpieczeństwa, pewności. Czemu nie? Rozważywszy sprawę na zimno, doszedł do wniosku, że zatracił zdolność odczuwania. Ale czy to rzeczywiście taka strata? (…) Prędzej czy później zawsze dociera się do punktu, gdzie wyczerpują się wszystkie możliwości. Można się tylko z tym pogodzić, spełniać swoje obowiązki, brnąć dalej. (…) odkrył, że można być zadowolonym z takiego życia – z pogodzenia się z rutyną, z podporządkowania się systemowi, ze zgody na egzystencję określoną z góry. W gruncie rzeczy już od dawna przestał istnieć (…). Stanął oko w oko z pustką własnego życia”

                           [André Brink, Ambasador. Przeł. T. Wyżyński].

   

21:21, alexanderson , Zbędność / Ja-inny
Link
Archiwum
Tagi